AKTIVNOSTI ZA ODREĐIVANJE RIZIKA I PRILIKA – Zahtjev 6.1 ISO 9001:2015; 14001:2015
Za svaku organizaciju od vitalne je važnosti određivanje i analiza rizika i prilika. Prema normama ISO 9001:2015 i 14001:2015, rizik je definiran kao utjecaj neizvjesnosti na očekivani rezultat.
Identifikacija rizika
Metodologija identifikacije rizika i prilika mora biti konzistentna i efektivna. U tablici ispod navedene su različite mogućnosti koje organizacija ima nakon uspješne identifikacije ovih parametara.
Rizici |
|
---|---|
Prilike |
|
Što sve planirati?
- Radnje za obradu rizika i prilika
- Integriranje i implementaciju radnji za obradu rizika i prilika u procese sustava upravljanja kvalitetom
- Vrednovanje djelotvornosti radnji za obradu rizika i prilika
Sve radnje koje se poduzimaju kako bi se obradili rizici i prilike moraju biti proporcionalne potencijalnom utjecaju na sukladnost proizvoda i usluga.
Primjer iz prakse
Često se događa da proizvod za kojim su neki kupci iskazali interes organizacija nema u svojem proizvodnom i prodajnom asortimanu. Bez tog proizvoda moguće je izgubiti postojeće kupce, a ujedno se povećava rizik da se neće moći privući nove kupce.
Ulaganje u novi proizvod je poslovna prilika. Potrebno je razviti takav proizvod koji će zadovoljiti potrebe postojećih i potencijalnih kupaca.
Novi proizvod je potencijalni gubitak dobiti, ali isto tako i potencijalni dobitak. Ako rizici nisu dobro detektirani i razrađeni, može se pojaviti niz problema zbog kojih bi uvođenje novog proizvoda moglo postati financijski i organizacijski zahtjevno. Zato je važno imati akcijski plan za rizike i prilike.
Korisne aktivnosti za određivanje rizika i prilika
- Kontinuirana provjera SWOT analize (eng. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats). Uobičajeno se koristi kao alat za planiranje. Njome se analizira poslovanje, resursi i poslovno okruženje, kroz ključne unutarnje prednosti i slabosti, te vanjske prilike i prijetnje.
- Redoviti „brainstorming“ na sastancima timova. To je kreativna tehnika kojom se spontano identificiraju rizici. U poticajnom okruženju, u kojem nema netočnih odgovora, dobivaju se vrlo korisne informacije.
- Kontinuirana analiza rizika i prilika na sastancima menadžmenta.
- Participacija svih sudionika u detektiranju rizika i prilika.
- Analiza procesa – pomaže unaprijediti poslovne aktivnosti postojećih poslovnih procesa.
- Radne grupe – korisne su za izradu detaljnih informacija o rizicima, uzrocima i posljedicama.
- Organizacijski upitnici – njima se prikupljaju podaci o rizicima.
- Izrada scenarija – obično se izrađuju krajnji, negativni scenariji vezani za utjecaj rizika. Isto tako, moguće je razvijati pozitivne scenarije koje donose prilike.
- Korištenje iskustvenog i dokumentiranog korporativnog znanja – analiza povijesnih podataka unutar organizacije može pomoći identifikaciji budućih rizika i prilika.
Upravljanje rizicima i prilikama je kreativan proces unatoč svojoj formalnoj prirodi. Uključuje prepoznavanje, procjenu i ublažavanje utjecaja rizičnog događaja s jedne strane i maksimiziranje prilike s druge strane.
Rizici se mogu ublažiti izradom i implementacijom planova za izbjegavanje, prijenos, dijeljenje i smanjenje rizika.
Preuzmite svoj privitak
Lista pitanja za provedbu internog audita (zahtjev 6.1 – ISO 9001:2015)